SEARCH VEGSOURCE:
Custom Search

 


Reply To This Post         Return to Posts Index           VegSource Home


From: Mark Rifkin (rifkin.vegsource.com)
Subject:         Re: Vegan Cheesecake
Date: May 28, 2006 at 10:13 pm PST

In Reply to: Vegan Cheesecake posted by J on May 28, 2006 at 8:27 am:

J,

This isn't my area of expertise, but my best guess is:

1) calculate total cost of ingredients (ex: $20)
2) list and calculate total annual costs of business, such as utilities, taxes, fees, licenses, utensils, gasoline, postage, insurance, training, etc, etc.
3) calculate estimated total annual hours available for business. For average self-employed person, that would be about 1,000 hours per year.
4) divide total costs into total hours to arrive at a base fee per hour. for example, $20,000 total costs into 1,000 hours = $20/hr
5) calculate total prep/baking time, then figure your hourly fees (3 hrs x $20 = $60)
6) add ingredient costs to hourly fees (total $80)

Hope that helps.
Mark Rifkin

Reply To This Post         Return to Posts Index           VegSource Home


Follow Ups:


    


Post Reply

Name:
E-mail: (optional)
Subject:

Comments:

Optional Link URL:
Link Title:
Optional Image URL:



See spam or
inappropriate posts?
Please let us know.
  


Want to see more videos? Subscribe to VegSource!

Every time we post a new video, we'll send you a notice by e-mail.

No spam ever and you can easily unsubscribe at anytime.

Enter your email address, your first name, and press Submit.


Your Email:
First Name:
Newsletter archive

Infomercial production direct marketing